Подорож до Чорнобиля

Навряд чи знайдеться в Європі людина, котрій було б невідомо слово Чорнобиль. Світ був вражений масштабами катастрофи, яка сталася в Україні 1986 року в результаті вибуху одного з енергоблоків на Чорнобильській атомній станції. Проте небагатьом відомо, який вплив ця трагедія мала на сотні тисяч життів українців та мешканців сусідньої Білорусі.

Після закриття у 2000 році Чорнобильської АЕС багатьом людям відкрилася можливість побувати на місці найбільшої у світі ядерної катастрофи. Тепер це дозволено не лише фахівцям, які вивчають наслідки вибуху та способи знешкодження радіоактивних залишків, а й громадянам, що цікавляться історією ХХ століття, невід’ємною частиною якої є і Чорнобильське лихо. Пізнавальне значення таких оглядин важко переоцінити. Можливо, саме тому з кожним роком збільшується кількість іноземних громадян, які бажають на власні очі побачити  “Саркофаг” -   укриття із бетону і сталі, що покриває залишки реактора №4. Поїздки на місце катастрофи включають також візит у місто-привид Прип’ять, залишений своїми мешканцями, яких налічувалось понад 47 тисяч наступного дня після вибуху, а також зустрічі із само-поселенцями – людьми, які відмовилися залишити свої домівки і донині продовжують виживати у так званій “зоні відчуження”. Після того як люди покинули “зону”, тут спостерігається природний феномен: бурхливе відновлення біосфери забрудненої території, де вже сьогодні налічується понад 25 видів тварин, раніше внесених у Червону книгу. Зона вражає різноманіттям квітів та інших рослин, що за кількістю перевершують вже існуючі на природоохоронних територіях, за межами радіаційної зони. Поїздки до Чорнобиля, розташованого більш ніж за 100 км від Києва, організовують з ознайомлювальною метою не більше ніж на один день. Попри той факт, що сьогодні рівень радіації у зоні Чорнобиля вважається безпечним, усі відвідувачі забезпечуються відповідним обладнанням для радіаційного захисту. Нещодавно, французька компанія FRAMATOME визнала радіаційний фон тут таким, що не перевищує норми. Спеціалісти компанії досліджували чорнобильську місцевість, що зазнала радіаційного впливу, в рамках міжнародної програми, яка має за мету спорудження нового укриття для залишків ядерного реактора.

Відвідувачам також запропонують здійснити на гелікоптері огляд місця катастрофи з висоти пташиного польоту. А потім відвідати та, можливо, переночувати, в одному з готелів міста Славутич – унікального за своїм статусом міста, де живе переважно персонал АЕС, і будівництво якого розпочалося одразу ж після вибуху на реакторі.

Повернувшись до Києва, можна також ознайомитися з експозицією Музею Чорнобиля, розташованого по вул. Хорива, 1. В експозиції – хроніка чорнобильського лиха, розсекречені документи, рідкісні фото, що відображають події та наслідки одного квітневого дня, який перевернув сумну сторінку в історії України, дня, який буде згадувати увесь світ.