Спорт

Чимало українців здобули перемоги у різних сферах діяльності: спорті, культурі, науці і техніці. Європейські види спорту, такі, як футбол і боротьба, почали поширюватися в Україні з кінця XIX ст. Всій Європі було відоме ім’я українського борця греко-римського стилю Івана Піддубного. Багато перемог здобули українські спортсмени, виступаючи у складі збірних команд СРСР з різних видів спорту. Легендами минулого століття є такі українські імена, як стрибун Сергій Бубка (35 світових рекордів), футболісти Олег Блохін та Ігор Бєланов, яких було нагороджено “Золотим м’ячем” як найкращих футболістів Європи. Капітан національної збірної України з футболу Андрій Шевченко також став володарем “Золотого м’яча” 2004 року.  

До речі, це перший випадок в історії футболу, коли і капітан, і тренер команди (Олег Блохін) відзначені такою нагородою. Срібні ж нагороди українською молодіжної збірної на Чемпіонаті Європи у 2005 році свідчать про те, що в українського футболу велике майбутнє. Відомі у світі й українські школи художньої та спортивної гімнастики. Зірками цих видів спорту свого часу були Ірина Дерюгіна і Лариса Латиніна, яка завоювала 18 олімпійських медалей (9 золотих, 5 срібних та 4 бронзові) – це найбільше досягнення в історії олімпіад. Усього українськими спортсменами було завойовано понад чотирьохсот олімпійських медалей.

Сучасна Україна відкриває багато нових зірок, які сяють на спортивному небосхилі світу. Боксерів Володимира і Віталія Кличків, плавчиху Яну Клочкову, гімнастку Ганну Безсонову, легкоатлетку Жанну Пінтусевич, тенісиста Андрія Медведєва та багатьох інших знають далеко за межами України. Нещодавно з’явилася ціла плеяда молодих шахістів, які один за одним здобувають титули у цьому інтелектуальному виді спорту. Серед них наймолодший в історії шахів чемпіон світу Руслан Пономарьов, 12-річна Катерина Лагно – наймолодший міжнародний шаховий гросмейстер серед жінок і Сергій Карякін – серед чоловіків.

Чемпіонат Європи з футболу 2012 року – в Україні і Польщі!

18 квітня 2007 року виконком Європейського союзу футбольних асоціацій (УЄФА) віддав право на проведення фінального турніру Євро-2012 Україні і Польщі. Ареною матчів кращих збірних Старого Світу стала територія площею майже мільйон квадратних кілометрів, із населенням у 85 мільйонів чоловік. 

Дві слов'янські держави з багатою історією і яскравими футбольними традиціями отримали це право, випередивши гідних конкурентів – Італію і Хорватію з Угорщиною. Визначено чотири українські міста, які приймають поєдинки футбольного форуму – Київ, Донецьк, Дніпропетровськ і Львів. Одеса і Харків – в резерві.

Сьогодні Україна прикладає всі зусилля, щоб Євро-2012 стало найяскравішим з турнірів подібного рангу. Завдяки футболу країна отримала шанс повністю перебудувати свою інфраструктуру. Підготовчий період до цієї видатної події вже назвали «п'ятирічкою ренесансу». 

Ще один Євро-турнір в Україні?

Через три місяці з дня перемоги спільної заявки України і Польщі на право проведення Євро-2012 з футболу, услід Федерації футболу з аналогічними ініціативами виступили федерації баскетболу і гандболу України. Керівництво Федерації гандболу України подало офіційну заявку на проведення в Україні чемпіонату Європи 2012 серед жіночих збірних.

Український гандбол має давні традиції. Так, прославлений тренер Ігор Турчин був визнаний кращим тренером в 1976 році, він і його збірна були занесені в Книгу рекордів Гіннеса за видатні досягнення. Зінаїда Турчина в 2002 році була названа Європейською федерацією гандболу кращою гандболісткою сторіччя. Нині жіноча збірна теж досягає непоганих результатів.

Окрім цього чинника, в України як кандидата на проведення Євро-2012 серед жіночих збірних по гандболу, є ще один «плюс». Літом того ж року в Україні пройде європейська футбольна першість. До цієї події вже почалося вдосконалення спортивної, туристичної і транспортної інфраструктури. Президент Федерації гандболу України Владислав Милий так оцінив шанси країни виграти проведення ЧЕ-2012: «Навіть, не дивлячись на те, що нашими суперниками є такі держави як Німеччина, Нідерланди і Сербія, наші шанси вельми непогані. Ми зробили цей крок хоча би для того, щоб підтягтися до провідних країн, адже чемпіонат Європи може дати значний поштовх для розвитку цього виду спорту у нас, відновлення його минулої популярності. А головний мотив – це виховання молодого покоління, яке знатиме, любитиме і гратиме в гандбол». У випадку, якщо Україна таки виграє тендер на проведення чемпіонату, чотири українські міста будуть раді зустріти вболівальників: Київ, Львів, Харків і Запоріжжя.