Кам’янець-Подільський: перлина на камені

Якщо Вас цікавить культура Середньовіччя, наша порада: відвідайте Кам’янець-Подільський. Повітря цього маленького міста на Хмельниччині наскрізь пронизане історією, подих якої Ви зможете відчути, тільки-но торкнетесь бруківки вулиць Старого міста. І в цьому немає нічого дивного. Скелястий острів, огорнутий петлею річки Смотрич, - це природний п’єдестал, на якому більше тисячоліття тому було зведено це кам’яне диво. 

Історія міста така ж давня, як і мінлива. Кам’янець-Подільський довгий час був плавильним котлом багатьох націй. Засноване в ХІ столітті східно-слов’янськими поселенцями, місто незабаром стало батьківщиною для вірменських купців, які зробили чималий вклад у його розвиток. У ХІІІ столітті Кам’янець-Подільський, як і решта міст Галицько-Волинського князівства, постраждав від нападу монголо-татарської орди. Пізніше, протягом XIV–XVIII століть, завдяки сприятливому географічному розташуванню, місто постійно привертало до себе увагу великих держав. Литовські князі, польські магнати, турецькі султани та російські царі бачили у ньому вирішальний воєнний форпост. Населяли Кам’янець-Подільський люди різних культур та релігій, що зробило його справді унікальним.

За часів польського панування тут було побудовано два вишукані собори. Але під час 27-річної турецької окупації міста з 1672 року собори перебудовано у мечеті, добудовано мінарет. Цікаво, що коли поляки повернулися до влади, вони не зруйнували його, а лише встановили на верхівці статую Діви Марії, як символ перемоги християнської віри. Вона й сьогодні гордо височіє над містом.

Але найбільша перлина Кам’янця - це Старий замок, побудований на скелястому півострові та з’єднаний з містом Замковим мостом. Деякі історики вважають, що міст зведено даками на початку нашої ери для оборони під час римо-дакійських війн. З того часу стіни замку пережили чимало битв. Втім, нині Фортеця радо вітає гостей, і єдині баталії, що тут відбуваються, - це добре організовані лицарські турніри. А Замковий міст використовується для популярного нині в Україні банджоджампінгу. Що може бути більш захоплюючим, ніж політ з моста висотою 57 метрів, якому до того ж 2000 років?

Чи таємнича історична місцевість Поділля, чи дух романтики, що огортає місто, сповнює мешканців Кам’янця-Подільського своєрідною пристрастю до влаштування нетривіальних свят. І в цьому вони досягли справжньої майстерності. Щорічні змагання повітроплавців за Кубок Поділля розпочинаються у травні. Неймовірно! Десятки різнобарвних повітряних куль одночасно злітають в небо та повільно пропливають над славнозвісним Старим містом і фортецею, над каньйоном з його стародавнім скельним монастирем та печерою “Атлантида”, над Національним заповідником - гордістю кожного подільця. Після такого видовища  майже у кожного виникне бажання стати повітроплавцем!

До речі, Кам’янець-Подільський зручно розташований: він знаходиться лише за кілька годин їзди від регіональних центрів Хмельницький та Чернівці.