Чернівці, або що означає бути толерантним

 

Чернівці, засновані у ХІІ столітті, належать до найстаріших міст України. Історично склалося так, що саме Чернівці були і залишаються зразком надзвичайної толерантності та мирного співіснування різних культур і народів, що здавна населяли його: українців, румунів, євреїв, німців, поляків, а пізніше – росіян.

Отто фон Габсбург у своїй книжці “Чернівці, або що означає бути толерантним” змалював картину ідеального міста, справжнього дому для всіх його мешканців, що належали до різних етносів і мали різні релігійні переконання. “Чернівці є прикладом синтезу національної свідомості і чогось вищого... скажімо так – європейського ставлення людей один до одного. Це місто є доказом того, як різні народи... можуть єднатися в рамках спільної культури...”, – писав він.

Чернівці часом ще називають “маленьким Віднем”. Можливо тому, що розбудовувалися міста майже в один і той же час. У період з 1774 по 1918 роки місто, у ті часи – Черновіц, перебувало у складі Австро-Угорської імперії. Саме тоді Чернівці з провінційного містечка перетворилися на перлину світової архітектури, затишне університетське містечко, відоме своїми кав’ярнями, книгарнями та інтелектуальними дискусіями.

Колишня резиденція Буковинських митрополитів – візитна картка Чернівців, зображення якої можна побачити на гербі міста. Нині в цьому чудовому архітектурному ансамблі розміщуються центральні корпуси Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Перлина в самому центрі Чернівців, пам'ятник архітектури XIX ст., своєрідний комплекс у стилі чистого бароко – це музично-драматичний театр імені Ольги Кобилянської. Його споруджено 1905 року за проектом видатних австрійських зодчих Ф. Фельнера і Г. Гельмера, авторів знаменитих Одеського та Віденського театрів опери і балету.

У період з 1918 до 1940 року Буковина перебувала під владою Румунії, а у 1940 році Північну Буковину приєднано до Української РСР, отож цей край був у складі Радянського Союзу аж до його розпаду у 1990 році. Звичайно, цей факт мав неабиякий вплив на те, як місто виглядає сьогодні. Проте центральна історична частина Чернівців збереглася неушкодженою і все ще несе в собі відбитки старої Європи.