Мазепа: покоритель сердець

Ім’я Мазепа широко відоме у світовій культурі завдяки майстрам художнього мистецтва, літератури та музики XVIII та наступних століть. На Заході склався образ Мазепи, як легендарної, майже казкової постаті романтичного коханця та пристрасного борця за мир.

 Віктор Гюго склав на його честь поему, яка вплинула на багатьох європейських літераторів. Вольтер присвятив Мазепі велику частину свого есе “Карл ХІІ”, а лорд Байрон написав фантастичну поему, в якій він ідеалізував Мазепу, як романтичного героя, порівнюючи його з Прометеєм. Ця поема надихнула на написання творів Делакруа, Булане, Жерімо та інших всесвітньо-відомих творців. Також у Польщі багато літературних та художніх творів присвячувались Мазепі. Ференц Ліст використав тему життя Мазепи у симфонічній поемі, а Петро Ілліч Чайковський створив оперу “Мазепа” на основі поеми Пушкіна “Полтава”. В цілому, більше 20 музичних творів композиторів всього світу присвячені образу Мазепи.

Міф та реальність поєднались, оповівши таємницею постать Мазепи. Але жодних сумнівів! Мазепа є насправді реальною історичною фігурою – видатним полководцем, політиком, покровителем мистецтв та поетом. Йому приписувався широкий спектр різних достоїнств і якостей, тому його діяльність судили часто з діаметрально протилежних поглядів. Але одним з визнаних фактів була його здатність зачаровувати людей: і королів, і прекрасних жінок. Микола Костомаров,  всесвітньо визнаний історик українського походження, мав рацію,  характеризуючи основоположну рису характеру українського гетьмана як: “надзвичайну здатність підкорювати усі серця”.

Гетьман (воєнний лідер України) Іван Мазепа, діяльність якого припадає  на кінець XVII – початок XVIII сторіччя і сьогодні посідає особливе місце в українській ментальності. Історія життя Мазепи викликає багато різних поглядів на історію України та її жителів. Як відомо кожному українцю, Мазепа відомий тим, що перейшов на бік Швеції під час тривалої війни з Петром І, в обмін на обіцяння незалежності України. Але лише для того, щоб побачити як росіяни зруйнували цю мрію, у битві під Полтавою у 1709 році. З тих самих пір майже три століття Мазепа зображувався у російських, а потім і радянських книгах з історії як втілення зради.

Але зараз, коли українці нарешті отримали незалежність, яку в свій час гетьману Мазепі не вдалося здобути, він реабілітований. У якості, можливо, найвищої пошани від молодої держави,  українці помістили його портрет на свої банкноти та назвали на його честь вулиці у багатьох містах країни.

З недавніх пір ми маємо доступ до достеменних джерел з України, які проливають світло на події, пов’язані з відомим гетьманом. Але і досі, інформація, яку ми маємо про Мазепу, залишається неповною і подекуди суперечливою, і тому неможливо повністю оцінити роль гетьмана Мазепи в історії України. Але достеменно відомо, що саме він створив прецедент для втілення ідеї появи України на карті Європи. Феномен Мазепи є на цей час “незавершеним проектом” національної історії та предметом досліджень майбутніх поколінь.