Богдан Хмельницький

Богдан Хмельницький (1595–1657) – найвизначніша і водночас найсуперечливіша постать в історії України. З його ім’ям пов’язані події Визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої (нинішня Польща), утворення козацької держави – Гетьманщини. Та найбільше суперечок викликає рішення перейти під протекторат Московської держави.

Ореолом месництва оточене приєднання Хмельницького до козаків та початок повстання проти Речі Посполитої. Богдан вже на той час був відомою та впливовою фігурою серед українського панства, підтримував православ’я, мав впливові зв’язки за кордоном, був у добрих стосунках з тодішнім королем Речі Посполитої Владиславом IV. Під час одного з боїв Хмельницький врятував Владиславу життя, коли той був ще королевичем. Але польські можновладці в Україні дивилися на Хмельницького з недовірою. Особливо це стосувалося заможної шляхетної родини Конєцпольських, що володарювали на Чигиринщині. Вони вирішили позбавити Хмельницького маєтку в Суботові, а самого Богдана стратити. Маєток був зруйнований, малого сина Хмельницького катовано. Богдану вдалося врятуватися, але він втратив дружину, яка не витримала цього. Відтак Хмельницький подався до Запоріжжя із загоном козаків, де його було обрано гетьманом, організував повстання проти Речі Посполитої. Але більшість істориків вважають події в Суботові лише приводом і вказують на вірогідність заздалегідь підготовленого повстання.

Хмельницький був незвичайною людиною, тому повстання, яке він очолив, не було простим заколотом невдоволених козаків. Воно перетворилося на справжню Визвольну війну, яка тривала шість років з 1648 до 1654-го. І саме з неї почалася розбудова Гетьманської України. На той час Гетьманат вже вів незалежну від Польської держави політику, шукаючи союзників. Розпочинаючи війну, Хмельницький заручився політичною і військовою підтримкою Туреччини і Кримських правителів. Пізніше після довготривалих переговорів гетьман уклав союз із Росією, що зрештою призвело до переходу частини українських земель під протекцію Російської держави.

Хмельницький був не тільки освіченою людиною, чудовим полководцем, який виграв багато важливих битв, але й тонким дипломатом, що розумів всі підводні течії тогочасної європейської політики. Проявив він себе і як державний діяч, що розумів потреби створеної ним держави і присвятив своє життя її захисту, укріпленню та визнанню на міжнародній арені.

І як би не оцінювалися відносини Хмельницького з Московською державою, безперечно, його головне досягнення – утворення Козацько-Гетьманської держави, яка проіснувала з 1648 року до 1764. Завдяки саме його зусиллям була створена чітка система адміністративно-територіального та військового устрою та управління, судова система. Таким чином Хмельницьким були створені всі можливі на той момент умови для укріплення та зростання Української держави, закладено фундамент, на якому вже з ХХ століття будується суверенна Україна.