Новгород-Сіверський

Є в Україні такі місця, де, побувавши одного разу, назавжди залишаєш там частину своєї душі. Таким є невеличке місто Новгород-Сіверський на півночі Чернігівщини. Саме тут на мить можна доторкнутися до української історії. Час заснування міста точно невідомий, але воно вже існувало наприкінці ХІ ст. У часи Київської Русі місто було столицею Новгород-Сіверського князівства.

Перлиною Новгород-Сіверського справедливо вважають пам’ятку давньоруської архітектури – Спасо-Преображенській чоловічий монастир, заснований 1033 року князем Мстиславом Тмутараканським. Історичні джерела свідчать, що саме він був відправною точкою відомого походу на землю Половецьку новгород-сіверського князя Ігоря – головного героя “Слова о полку Ігоревім”– першої літописної пам’ятки східних слов’ян. На території монастиря діє унікальний і єдиний не лише в Україні, але й у світі музей-заповідник “Слово о полку Ігоревім”з безцінним скарбами. Бездоганність Спасо-Преображенського собору – серця монастиря – захоплює. Собор було зведено за проектом відомого італійського архітектора Джакомо Кваренгі. До його творінь також належать такі унікальні історичні пам’ятки, як театр при Ермітажі, Академія наук на набережній Неви, Смольний інститут у Санкт-Петербурзі, манеж у Монако. З історією Спасо-Преображенського монастиря пов’язані імена багатьох відомих особистостей. Саме тут наприкінці ХVІ століття знайшов свій останній притулок Григорій Отрепьєв, що видавав себе за сина царя Івана Грозного.

Пам’ятники, споруджені на честь історичних постатей, заворожують своєю величчю. На площі міста – князь Ігор, над річкою Десна біля монастирських стін плаче Ярославна. На честь Ярослава Мудрого встановили шолом з джерельною водою. Дивує своєю красою Тріумфальна арка, побудована 1787 року на честь перебування Катерини ІІ. У місті відроджено гімназію імені К. Д. Ушинського – основоположника наукової педагогіки в Росії. Завітавши до міста, можна оселитися в прекрасному готелі “Слов’янський”, розташованого на мальовничому березі Десни, що відповідає стандарту “чотири зірки”.