Ілля Рєпін. Запорізький шедевр
Феномен Запорізької Січі був темою дослідження багатьох великих українців, як-от: Миколи Гоголя, Тараса Шевченка, Володимира Антоновича, Михайла Грушевського та інших. У світі образотворчого мистецтва тема українських козаків була найвиразніше розкрита в картині Іллі Рєпіна “Запорожці, що пишуть листа турецькому султану”, написана художником після глибоких досліджень і багатьох подорожей усією Україною і Запорізьким краєм зокрема.
Митцю вдалося передати незалежний дух українських козаків. Картина пронизана яскравим гумором, зображуючи козаків, що складають образливий лист до султана Турецької імперії, наймогутнішої країни у світі в ті часи. Лист дійсно існував і був написаний як відповідь на вимогу султана Махмуда IV про капітуляцію. Прекрасному полотну про запорожців Рєпін присвятив 13 років свого життя і, зі слів сучасників, це було його улюблена картина. Майстер прагнув досягнути історичної точності за допомогою найдетальніших досліджень та консультацій з істориками, передусім, знавцем історії Запорізької Січі – професором Д. Яворницьким. Живопис Рєпіна про хоробрих і безоглядних козаків і лист козаків до султана є історичною спадщиною української нації. Одна з картин експонується в Санкт-Петербурзькій картинній галереї в Росії. Але в Україні Ви можете насолодитися іншим полотном, яке написав Рєпін для свого рідного міста і подарував картинній галереї Харкова.
Не дивно, що Ілля Рєпін був зачарований українською тематикою, яка почасти зустрічається в його роботах. Цей всесвітньо відомий живописець народився в українському місті Чугуїв Харківського району 1844 року. Саме в юності, яка минула в Україні, розкрився мистецький талант, він тут здобув початкову художню освіту. Після отримання вищої освіти в Санкт-Петербурзькій академії мистецтв, у Росії, у віці 25 років, він уже мав репутацію портретного живописця. Рєпін писав найвідоміші постаті тодішньої Російської імперії – всього понад 300 портретів. Зображаючи великого українського поета Тараса Шевченка, художник підкреслив зосереджений погляд, який нібито пронизує глядача – свідчення того, що Рєпін прагнув вшанувати свого співвітчизника і свою батьківщину. Після революції 1917 року майстер відмовився жити в Радянській Росії, переїхав до Фінляндії, де помер у віці вісімдесяти шести років, залишивши після себе багатий і прекрасний художній спадок.