Батурин. Триста років забуття
У містечка Батурина, що на Чернігівщині, давня і помітна роль в історії України. З 1669 до 1708 року він був резиденцією трьох гетьманів Лівобережної України. 1708 року, за гетьмана Мазепи, у місті проживало близько 20 тисяч мешканців. Як виглядала тодішня столиця Гетьманщини, на жаль, відомо зовсім небагато. Є згадки про чисельні храми, палаци, ремесла і навіть пороховий склад, один з найбільших у Східній Європі.
Тричі на рік збиралися ради, в яких брали участь вищий козацький старшина та виборні представники. Відбувалися світські асамблеї та народні гуляння з феєрверками на особливі свята... Як могло статися, що рівно на 300 років історичне минуле міста було забуте? Куди поділися архіви, будівлі, а найжахливіше, люди і народна пам’ять про нього?
30 жовтня 1708 року московський цар Петро І віддав наказ знищити Батурин. Такою була помста за перехід гетьмана Івана Мазепи на бік шведського короля Карла ХІІ у Північній війні з Росією. 2 листопада московські війська під командуванням Олександра Меншикова захопили місто і зрівняли його із землею. Було знищено не лише оборонців, а й майже все мирне населення, не зважаючи на стать і вік. Оцінки людських втрат коливаються від 12 до 21 тисячі загиблих. Живими залишили тільки козацьку старшину для показової страти. Тривалий час за царським наказом заборонялося селитися на цьому місці. 18 років потому, в описі земель для передачі тому ж таки князю Меншикову, зазначається, що Батурин весь спустошений, а жителі, що вціліли, селилися околицями колишнього міста. 1760 року останній гетьман Кирило Розумовський намагався відродити Батурин. Але цьому задуму не судилося здійснитися. Після смерті Розумовського Батурин остаточно занепав. До наших часів дійшли лише центральний корпус палацу Кирила Розумовського (1802 рік), його Воскресенська церква-усипальниця (1803 р.), а також будинок Генерального судді В. Кочубея (початок XVIII ст.), який єдиний зберігся після розорення. Сьогодні ці пам'ятки входять до складу заповідника “Гетьманська столиця”, заснованого 1993 року. 2007 року Президент України Віктор Ющенко видав окремий Указ про розвиток Національного історико-культурного заповідника “Гетьманська столиця”. Завдяки цьому Батурин отримає друге життя. Активізовано археологічні дослідження, відбудовуються історичні споруди, планується створити меморіальний комплекс. 23 вересня 2008 року селищу міського типу Батурин було надано статус міста районного значення.