Культура і мистецтво
Протягом двох останніх десятиліть крок за кроком відбулися такі очевидні позитивні зміни, як-от: свобода творчого самовираження, відсутність монополії держави на фінансування й управління культурою, безпрецедентна відкритість української культури зовнішньому світові.
На сьогодні Україна належить до європейських лідерів за кількістю законів, спрямованих на регулювання тих чи інших питань культури. Доволі урегульованим є пам’яткоохоронне законодавство, авторське право; спеціальними законами керується діяльність більшості галузей культури – театральна справа, музеї, бібліотеки, література, кінематографія, радіо і телебачення. Також з 2005 року до сфери відповідальності Мінкультури була включена туристична галузь. Відбулося усвідомлення того, що туристично-рекреаційна індустрія, особливо культурний туризм, перетворюється на важливий чинник розвитку культури.
Одним із гасел боротьби за національну незалежність України було відродження традиційної української культури. Починаючи з 1991 року, це стало пріоритетом державної культурної політики. А завдяки благодійній та приватній підтримці в Україні з’являються нові імена у тій чи іншій галузі культури, засновуються престижні фестивалі та конкурси. Найвідомішими серед них є кінофестиваль “Молодість”, фестиваль анімаційного кіно “КРОК”, фортепіанний конкурс імені Володимира Горовиця, конкурс артистів балету “Серж Лифар де ля данс”, театральний фестиваль „Мистецьке Березілля”, фестиваль етнічної музики “Країна мрій”. Стали відомими такі культурні осередки, як Центр сучасного мистецтва при Києво-Могилянській академії, Фонд Віктора Пінчука і його “Пінчук-Арт-Центр”.
Відкрився „Мистецький Арсенал” у Києві, який має стати базовим центром презентації та популяризації української культури. Проект передбачає створення низки музеїв, а саме: історії України, сучасного та народного мистецтва, музею історичних коштовностей, приватних колекцій, а також різноманітних центрів, зокрема розвитку і дослідження української мови, розвитку музейної справи тощо.
Позитивних змін зазнало театральне мистецтво – відродилися старі, з’явилися нові приватні сцени. Понад 200 вистав українські колективи щорічно показують за кордоном. Нині в Україні існує 77 професійних концертних організацій (філармонічні організації, оркестри, танцювальні колективи, хори тощо). На весь світ відомі Національний заслужений академічний український народний хор України імені Г. Верьовки та Національний заслужений академічний ансамбль танцю України ім. П. Вірського.
Стрімко розвивається в Україні сучасна музика. З’явилися численні приватні музичні студії, продюсерські та гастрольно-концертні агенції, музичні телеканали. Практично всі ці структури, за винятком концертних залів, є недержавними. З 2003 року Україна бере участь у пісенному конкурсі Євробачення. Після перемоги співачки Руслани на Євробаченні-2004 українські виконавці демонструють високі результати у цьому пісенному змаганні.
За минулі сімнадцять років відбувся значний прогрес у виданні книжок українською мовою. З’явилася нова плеяда енергійних талановитих письменників. Твори таких українських авторів, як Юрій Андрухович, Любко Дереш, Андрій Курков, Оксана Забужко мають успіх не лише в Україні, а й перекладаються і видаються у багатьох країнах світу.
Про зростаючу зацікавленість українською культурою свідчить нещодавній візит групи журналістів телеканалу „Євроньюз”, які створили серію захоплюючих репортажів про сучасну українську культуру (http://www.euronews.net/en/lifestyle/zoom-ukraine/). Це стало ще одним підтвердженням відкритості української культури світові, її успішної інтеграції у міжнародний культурний простір.
Міністерство культури і туризму
http://mincult.kmu.gov.ua
Театри, естрада, класика
http://www.olvia.com.ua
Дозвілля у Києві: музеї, галереї, кінотеатри, концертні зали
http://city.ukr.net/kiev/razvlechenija/index.html