Михайло Грушевський

Михайло Грушевський (1866–1934) був сучасником багатьох історичних подій, не лише в Україні, а й у світі. Перша світова війна, потім революції та громадянська війна на території колишньої Російської імперії, еміграція та повернення. Таким же бурхливим було і його життя. Він проявив себе як видатний історик, публіцист, політичний діяч.

Завдяки його діяльності як академіка та голови Історико-філологічного відділу, який був у ті часи одним з найбільших, набула розквіту Всеукраїнська академія наук (ВУАН). Творчий доробок Михайла Грушевського – близько двох тисяч праць з історії, соціології, літературознавства, етнографії. Його твори публіцистичного та епістолярного жанру і досі залишаються недостатньо дослідженими. Одна з найбільших історичних праць Грушевського – „Історія України-Руси”, в якій він описав історію українських земель від початку становлення до сучасності. Практично він був першим істориком, який написав фундаментальну працю з історії України, що охоплювала такий значний період.

Дуже яскравим і насиченим було громадсько-політичне життя Михайла Грушевського. У бурхливі часи Лютневої революцій 1917-го у Російській імперії на території України у Києві виникла Центральна Рада – представницький орган, який згодом став вищим законодавчим органом. Головою його, до речі, заочно, був обраний Михайло Грушевський. Центральна Рада діяла протягом 14 місяців. Першим своїм Універсалом від 23 червня 1917 р. Центральна Рада під головуванням Грушевського проголосила автономію України у складі федеративної Росії. А вже за сім місяців, 22 січня 1918 року, видала четвертий Універсал, в якому проголошувала Україну “ні від кого незалежною, вільною суверенною державою українського народу”. Ця подія стала серйозним кроком до свободи та незалежності України після Визвольної війни Богдана Хмельницького. Тому українці часто називають Михайла Грушевського першим президентом України. Але фактично, юридично та історично Грушевський був президентом Центральної Ради. Ця посада співвідноситься з сучасною посадою спікера парламенту. Але незважаючи на це, внесок Михайла Грушевського у становлення України як незалежної держави дуже великий.