СТАТИ ЕКОНОМІСТОМ АБО УПРАВЛІНЦЕМ – В УКРАЇНІ!

Фахівці, які вміють управляти фінансовими ризиками, спрогнозувати зміни на ринках, а також вивести бізнес із кризи, -- необхідні кожній країні і кожній компанії. У сучасному світі професія економіста є однією з найбільш затребуваних. Великі корпорації та міжнародні компанії, фабрики, заводи, торгівельні мережі, урядові установи, телеканали та всесвітньо відомі будинки мод – усі потребують професійних економістів. Саме вони тримають руку на пульсі життя, без них неможливо укласти жодної важливої угоди.

Економіст для бізнесу, як лікар для людини, – без нього можна вижити, однак таке життя буде значно коротшим і сповненим страждань. Експерти відзначають: залишитись без роботи професійному економісту практично неможливо. Економічну освіту іноземним громадянам пропонує велика кількість українських університетів та академій.

Вища освіта в Україні вважається запорукою успіху та кар’єрного зросту, тут їй приділяють особливу увагу. Український уряд традиційно витрачає на освіту більше бюджетних коштів, ніж, скажімо, країни Північної Америки чи Європи. І результати такого капіталовкладення не змушують довго себе чекати. Випускники та навіть студенти українських економічних вищих навчальних закладів нині можуть похвалитися на весь світ рівнем своїх знань. Так, наприклад, 2010 року на Чемпіонаті Світу зі стратегічного менеджменту перше місце посіла українська команда. І це не єдиний приклад успіху українських студентів-економістів.

На Чемпіонаті Світу стратегічного менеджменту «GlobalManagementChallengeInternational2009/2010» перше місце посіла українська команда зі Львова, обійшовши в боротьбі 30 тисяч учасників з 32 країн світу. Українські студенти залишили позаду чотири десятки команд, не дивлячись на те, що в них здебільшого входили не студенти, а працівники стратегічних департаментів великих бізнес-компаній. Звісно, зараз HR-департаменти провідних фінансових установ зацікавлені запросити цих студентів на роботу. Завдяки перемозі української команди "S.T.O.R.M."  міжнародний оргкомітет Чемпіонату запропонував провести фінал Чемпіонату світу зі стратегічного менеджменту 2012 року в Україні.

Економічна освіта в Україні завжди вирізнялася глибоким вивченням фундаментальних і спеціальних дисциплін. З перебудовою економічної системи в країні, появою підприємств різних форм власності змінилися і запити суспільства, в першу чергу, до підготовки фахівців-економістів. Ринкова модель економіки висунула свої вимоги до молодих фахівців. Українські навчальні заклади відреагували дуже оперативно. Університети й академії почали інтенсивно перебудовувати свої навчальні плани, вводити нові спеціальності, запозичувати досвід провідних європейських і північно-американських університетів. Навчальні програми тепер нарівні з фундаментальними і спеціальними дисциплінами включають потужний іноваційно-практичний блок. Це забезпечує комплексне вивчення закономірностей економічної сфери суспільства.

Сьогодні серйозні бізнес-університети вже розуміють, якої саме освіти потребують студенти-економісти. Провідні університети вже створили свою власну Українську Асоціацію з питань розвитку менеджменту та бізнес-освіти. Ці навчальні заклади мислять ринковими категоріями і працюють у тісному співробітництві з компаніями цієї сфери, долучають до навчання досвідчених західних менеджерів. Це викликає подвійний ефект – встановлюється безпосередній контакт між студентами та майбутніми роботодавцями, а також забезпечується ринкова ефективність університетських курсів. Окрім того, університети шукають шляхи встановлення партнерських зв'язків та визнання закордонними університетами бізнесу.

Система економічної освіти в Україні постійно вдосконалюється та розвивається. За останні п'ять років консорціум "CEUME", який займається питаннями покращення освіти у сфері менеджменту в Україні під керівництвом університету Міннесоти, зміг зібрати ряд державних і приватних університетів навколо філософії якісної бізнес-освіти. За їхнього сприяння наразі створено постійні обміни "школами досвіду", де провідні викладачі можуть обмінюватися досвідом зі своїми західними колегами та спостерігати, як працюють західні бізнес-школи.

Загалом, традиції економічної освіти в Україні мають давні корені. Протягом ХІХ–ХХ століть різні галузі економіки досліджувало багато вчених-українців зі світовим ім’ям: Михайло Туган-Барановський, Євген Слуцький, Володимир Тимошенко  та інші. Саме вони будували радянську економічну систему освіти, за якою до 1991 року працювали й українські вищі навчальні заклади. В Україні народився та працював Іван Вернадський (1821–1884). Він навчався на факультеті філософії Київського університету (нині – КНУ ім. Т. Шевченка), потім три роки в Європі вдосконалював свої знання та вміння в галузі політичної економії, статистики та інших наук. Саме тоді визначилося коло інтересів Вернадського-економіста, який практичними проблемами цікавився більше, ніж теорією. І. Вернадський у своїх публікаціях став піонером у справі захисту прав жінок. Іван Васильович закликав жінок посідати такі місця праці, де б вони могли проявляти себе якнайефективніше та заробляти нарівні з чоловіками.

Інший відомий на весь світ економіст, що отримав освіту в Україні – це нобелівський лауреат із США -- Саймон Сміт Кузнець. Він закінчив Харківський комерційний інститут (нині Харківський Національний університет). Згодом викладав у Гарварді, університетах Пенсільванії та Джона Хопкінса, а також очолював Американську економічну асоціацію. Саймон Сміт Кузнець -- автор роботи «Емпірично обгрунтоване тлумачення економічного росту, що призвело до нового, більш глибокого розуміння економічної та соціальної структури та процесу розвитку в цілому», за яку в 1971 році він отримав Нобелівську премію з економіки. Також Саймон Сміт Кузнец був вчителем двох інших нобелівських лауреатів – Мілтона Фрідмана та Роберта Фогеля.

Тепер же економічна освіта в Україні об’єднала найкращі традиції вітчизняної науки та світові новітні тенденції у цій галузі. Вищі навчальні заклади постійно вдосконалюють свої навчальні програми і методи навчання. Традиційно, економічна освіта в Україні, окрім блоку фундаментальних і спеціальних економічних дисциплін, багато уваги приділяє інструментально-математичним наукам – математичним методам аналізу, статистиці, теорії вірогідностей тощо. Від володіння цим інструментарієм залежить успіх кожного економіста чи управлінця. Окрім того, навчаючись в Україні, Ви зможете познайомитися зі специфікою перехідних економік і навчитися методикам роботи в таких умовах. Сам навчальний процес включає декілька видів стажувань у працівників на місцевому ринку компаній. Тому, якщо Ви бажаєте отримати досвід роботи вже під час навчання – у Вас є всі шанси для цього. Багато іноземних студентів під час навчання і стажувань знайомляться з філіями компаній своєї країни в Україні. Тому досить часто після отримання диплому випускники представляють інтереси компаній зі своєї батьківщини в Україні або влаштовуються на роботу в філії таких компаній.