Українські ВНЗ запрошують на навчання

Багато десятиліть Україна приймає на навчання студентів з інших країн. Починаючи з 1946 року, українські вищі навчальні заклади підготували близько 250 тисяч спеціалістів із понад 160 країн. Отримати вищу освіту в Україні, як і раніше, приїжджають абітурієнти з багатьох держав, і щороку кількість бажаючих збільшується. Якщо у 2000 році в країні навчались майже 20 тисяч іноземців, то у 2010 ця цифра збільшилася вдвічи і на сьогодні перевищує 44 тисячі. За кількістю іноземних студентів Україна входить в першу десятку країн світу. Це не дивно, адже Україна має потужні наукові школи, забезпечує високу якість навчання і відповідає освітнім міжнародним стандартам. А вартість навчання поки ще залишається нижчою, ніж у багатьох інших країнах. До того ж витрати на проживання в українських містах невисокі, а українці мають репутацію толерантної нації, яка доброзичливо ставиться до гостей. Традиційно найбільший потік студентів із Росії, країн Сходу та Близького Сходу. Проте географія регіонів, з яких приїжджають навчатися в Україну, значно ширша і охоплює 130 держав.

За кількістю іноземних студентів лідерами є найбільші українські міста. Перші два місця посідають Харків, де 28 вищих навчальних закладів мають ліцензію на навчання іноземців, і столиця України – Київ – тут знаходиться 41 вищий навчальний заклад, де приймають на навчання іноземців. У цих містах навчається більше ніж 17 тисяч студентів із різних країн. Окрім Києва та Харкова, багато вищих навчальних закладів мають ліцензії на навчання іноземних студентів: в Одесі – 18, у Дніпропетровську – 16, у Донецьку – 11. Найпривабливішими спеціальностями для студентів з інших країн є медицина, інженерія, економіка і фінанси, соціальні науки та лінгвістика.

Найбільша кількість іноземних студентів навчається в Луганському медичному університеті, Донецькому державному медичному університеті, Харківському національному університеті ім. В.М. Каразіна, Вінницькому національному медичному університеті, Національному авіаційному університеті в Києві. Також дуже популярні серед іноземних студентів Національний технічний університет „Харківський політехнічний інститут”, Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, Національний фармацевтичний університет (Харків), Національний технічний університет України „Київський політехнічний інститут”. У кожному з цих ВНЗ навчається близько тисячі іноземців.

Зарахування іноземних студентів в українські університети та інститути починається влітку та триває до листопада. Іноземцям навчальні заклади виділяють додаткові місця. Для укладання договору на навчання майбутньому студентові необхідно мати документ про середню освіту своєї країни. Щороку Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України виділяє близько тисячі стипендій для навчання іноземців за кошти державного бюджету відповідно до міжнародних договорів України.

При багатьох університетах та інститутах, що здійснюють прийом іноземних студентів, відкриті спеціалізовані підготовчі відділення. Навчання на підготовчому факультеті, зазвичай, триває один рік. Проходження такого підготовчого курсу особливо актуальне, якщо Ви хочете обрати програму навчання російською або українською мовами, а знання цих мов у Вас поки що недостатні. Протягом року майбутній студент зможе оволодіти російською або українською мовами, як суто побутовою лексикою, так і професійною термінологією, а також поглибити знання із профільних дисциплін. Закінчивши підготовчий факультет, випускники отримують свідоцтво, яке дає їм право вступити до будь-якого навчального закладу України за результатами співбесіди на договірній основі. Проходження такого підготовчого курсу забезпечує подальше успішне навчання, а також допомагає адаптуватися майбутньому студентові до нового соціально-культурного середовища. Найбільший підготовчий факультет працює при Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка. З 1960 року факультет підготував до вступу понад 20 тисяч іноземних студентів із 120 країн світу.

Громадяни інших країн, які мають українське походження, користуються такими ж правами на здобуття освіти, що і громадяни України, при вступі на такі напрямки освіти, як-от: педагогіка, мистецтво, гуманітарні науки, журналістика. Вони можуть вступити до українського університету або інституту на загальних підставах, зокрема на навчання за державним замовленням. Для цього необхідно отримати направлення на навчання в Україні від національно-культурних товариств у країні проживання. Громадяни України, які постійно проживають за кордоном, мають право отримати вищу освіту у всіх державних навчальних закладах на загальних підставах.