Український гетьман-емігрант

Пилип Орлик (1672–1742) – гетьман України, видатний державний і політичний діяч, гуманіст і демократ, справжній патріот, а найголовніше – автор першої української конституції (1710), що увійшла в історію під назвою „Конституція прав і вольностей Війська Запорозького”.

Народився майбутній гетьман у Литві. Колись представники його роду вимандрували із Чеського королівства і через деякий час опинилися у Литві. Походив Пилип Орлик із чеської знаті по-батькові, а мати була із православного роду Малаховських. Але головне – не його походження, а ким він став.

Протягом багатьох років ім’я Пилипа Орлика не було широко відоме українському народові, в той час як за кордоном постать і праці українського емігранта були знайомі багатьом. Десятиріччями публікувалися його твори у Польщі, Швеції, Франції, Німеччині, Канаді, проте для українських читачів вони були недоступними. Навіть його біографія залишалась невідомою.

Проте весь цей час забуття на батьківщині він займався як гетьман бурхливою гетьманською діяльністю. Навіть перебуваючи в еміграції, він боровся за незалежність України, його невтомна і наполеглива праця зберегла нам традиції і певні зв’язки з Європою.

До речі, Конституція Орлика не лишилася тільки пам’яткою суспільно-політичної думки України, до 1714 року вона була чинним нормативним документом на Правобережній Україні. Документ передбачав встановлення національного суверенітету, визначення кордонів держави, забезпечення демократичних прав людини і визнання непорушності трьох складових чинників правового суспільства: законодавчої, виконавчої і судової влади. Конституція відіграла надзвичайну роль не лише в діяльності самого Пилипа Орлика, а і всієї нашої держави.

Пилип Орлик – видатна людина. Перебуваючи 33 роки в еміграції, він ніколи не покидав думки про незалежність України. Довгі роки доводилось Орликові за кордоном вирішувати ті питання, які стосувались України, боротися за права громадян, їхні інтереси. Але не дивлячись на всі труднощі, які чекали його на шляху, він став справжнім борцем за велику ідею незалежності України, автором першої української конституції і видатним гетьманом України.

Проте не закінчилася слава роду Орликів на Пилипові. Усі свої найкращі якості він передав своєму синові. Григор Орлик – український політичний діяч, французький дипломат, генерал-поручик і граф Франції. Він був гідним нащадком свого видатного батька Пилипа Орлика.